Friday, May 13, 2022

Madeira, Maj 2022

 

Madeira, Maj 2022

Madeira, zeleni biser, portugalski otok ob severnoafriški obali, naju je že dolgo vabil in letos sva se odločila, da ga obiščeva. Prijatelja  Matevž in Silva sta se  bila zelo hitro pripravljena priključiti in tam nekje v februarju sem kontaktiral Živo iz Premium travel za ponudbo aranžmaja potovanja…Morda sem malo staromoden, toda za brezskrbne počitnice si rad zagotovim let in bivanje preko agencije, potepe in oglede po turistični destinaciji pa si organiziram sam. Tako smo preko agencije Premium Travel vplačali povratni letalski let, transfer iz letališča in nazaj ter apartma, rent a car pa sem našel s pomočjo sina Gašperja, ki ima na Madeiri znanca iz prejšnje službe v rent a caru...

Na pot smo odrinili po prvomajskih praznikih, ko se turistični kraji nekoliko izpraznijo in nisi izpostavljen vsakodnevni gneči….

Pred potovanjem smo morali še vedno izpolniti PLF formularje za obe državi, preko katerih smo potovali. Odhodni let smo imeli iz letališča v Benetkah in nato preko Lizbone leteli na Madeiro.

Parkirišče na letališču v Benetkah smo dobili za ugodno ceno 42 EUR/teden, zato je bila pot z lastnim avtomobilom do letališča najbolj primerna izbira. Sistem je enostaven, preko interneta rezerviraš in plačaš, ob prihodu na parkirišče ti sistem brez potrebnih dodatnih operacij po identifikaciji registrske tablice stiska parkirni listek in odpre rampo. Tudi odhod je bil podoben, sistem poskenira registrsko tablico in odpre rampo, brez dodatnega pritiskanja na gumbe ali vstavljanja kartice....

Iz Benetk smo po skoraj treh urah leta prispeli v Lizbono in tam doživeli enega najbolj vznemirljivih pristankov v močan bočni veter. Dejansko čutiš, kako letalo sunkovito usklajuje višino in smer leta in nato v pravem trenutku treskne na stezo ter se sunkovito ustavi….Naslednji pristanek na Madeiri je bil na srečo nekoliko mirnejši, navkljub slovesu enega bolj nevarnih letališč….

Logistika je klapala v nulo, takoj po pristanku v Lizboni smo imeli boarding za Madeiro, tam nas je po pristanku čakal transfer do apartmaja, kjer smo se brez problema prijavili ob dveh zjutraj, nato pa nam je lokalna rent a car agencija dopoldan k apartmaju dostavila našega konjička Renault Clio za naslednji teden.

 

Apartma je lociran v kraju Assomada, Canico, ki je ca 15 km oddaljen od letališča. Takoj ob prihodu smo spoznali glavno značilnost otoka: klance…. Strm vzpon v kraju se je zelo hitro spremenil v še bolj strm spust in že smo bili v ulici z našim apartmajem…

Nasploh so ceste na Madeiri en sam klanec, razen glavne povezovalne ceste ob obali, ki je speljana čez nebroj predorov.

Moram reči, da smo z apartmajem dobili maksimum za naš denar, saj je skoraj nov, objekt je luksuzno opremljen in nam je nudil udobno zatočišče cel teden, ko smo se utrujeni vračali z ogledov ali pohodov.

  

1. dan : Funchal

Ko smo si odpočili, smo se odpravili na prvi ogled in sicer je bil naš cilj največje mesto  na otoku, to je Funchal. V veliko pomoč nam je bil vodič za mesto na moji tablici z imenom GPS my City, ki sem ga za 5 EUR snel z interneta. Program ti omogoča vodenje po predpripravljenih  turah, lahko pa si organiziraš svojo pot in ogled znamenitosti. Aplikacija vsebuje tudi kratke opise vseh znamenitosti v mestu in res pomaga pri organizaciji in vodenju ogleda.








 

Najprej smo se z žičnico podali na hrib nad mestom z imenom Monte, kjer je locirana kapela, botanični vrt in pa  največja znamenitost: spust s pleteno košaro podobno sanem po klancu  navzdol. 

 


 

Lesene sani upravljata dva krepka možaka, ki z drsanjem z nogami na zadnjem delu sani uravnavata smer in hitrost…Čevlje imata dodatno zaščitene z močno avtomobilsko gumo, da jima ne prežge podplatov…Dva kilometra dolg spust kaj hitro mine, in veter v laseh se hitro poleže, nato pa smo morali še peš premagati ca 3 kilometre po strmem klancu navzdol do centra mesta.


 

Posebna atrakcija v Funchalu je mestna tržnica, kjer smo nabavili nekaj eksotičnih sadežev za sicer kar zasoljeno ceno… V mesto se bomo še vrnili in sicer na ogled cvetličnega festivala konec tedna….

 




2. dan: Cabo Girao, Anjos, Porto Moniz, Fanal, Canpanario

Prvi postanek smo naredili v Cabo Girao, kjer je velik kip Jezusa, ki z dvignjenimi rokami blagoslavlja morje, pod njim pa je pečina s krasnimi pogledi na obalne vzpetine, strmo obalo in Funchal v ozadju. Dostop do plaže pod pečino je možen po cesti ali z žičnico. 

 






Na poti proti Porto Monizu smo se nato po ozki cesti visoko nad obalo pripeljali do slapu Anjos, ki pada direktno na cesto in je ena izmed atrakcij, ki jih turisti množično obiskujejo. Pogledi s ceste na strma pobočja pod njo ti  vzbudijo srh in strah pred višino, tako, da smo se vsi zelo previdno pomikali mimo roba ceste in se izogibali pogledu navzdol…




 Pot nas je nato  vodila preko tunelov do Porto Moniza, kjer se nad mestom odpre krasen razgled na obalo in gorovje, ki objema mesto. Kraj je znan po naravnih bazenih, ki jih je morje izdolblo v lavo. Mnogo turistov se  namoči v teh bazenih. Mi se zaradi močnega vetra nismo hoteli izpostavljati nevarnosti prehlada in smo samo veselo opazovali pogumneže, ki so skočili v vodo.






 Za  nazaj smo ubrali drugo pot in se preko vijugavih strmih cest peljali do meglenega gozda ob ribniku Fanal in nato še preko meglene planote, kjer smo zaradi megle žal izpustili panoramske oglede gorovja in obale v daljavi. Je pa zanimiv ogled meglenih gmot, ki se preko gorskega masiva v valovih prelivajo na drugo stran in se počasi razblinjajo.

 



Na koncu smo se ustavili še v prijetni vasici Canpanario  v gostilni La Parreira, kjer smo za zmerno ceno uživali v dobrotah lokalne kuhinje. Nasploh cene niso pretirane, kosilo s pijačo za 4 osebe nas je v vseh primerih stalo od 70 do 80 EUR..

Ja pa bila organizacija lokala La Parreira zelo posebna, meso smo si izbrali v mesnici, priloge in pijačo v sosednjem baru, nato pa so nam vse skupaj prinesli v lokal na drugi strani ceste, kjer so nam tudi spekli izbrane obroke....

 




  3. dan: Levada 25 Fontes, Madalena do Mar

Dan je bil rezerviran za pohod ob levadi. Otok je prepleten z vodnimi kanali imenovanimi levada, ki dovajajo vodo v naselja. Ob kanalih so v  večini primerov speljane pohodniške poti, ki so polno zasedene. Poti so zelo urejene, ponekod tlakovane in posejane z množico stopnic. Izbrali smo si levado 25 slapov, ki te po ca. 4 kilometrih pripelje do skalnega useka, ki je posejan z velikim in ostalimi manjšimi slapovi, skupaj naj bi jih bilo 25. Nismo šteli, verjamemo reklami 😊. Do  levade in nazaj smo se pripeljali preko obmorske vasice Madalena do Mar in doživeli enega najbolj brutalnih klancev na otoku, ki je imel naklon 20 stopinj....Več kilometrov smo morali avto utrujati v prvi prestavi, ker v drugi enostavno ni zmogel klanca.










 

Ob vračanju smo se ustavili v Madalena do Mar za kosilo v lokalni restavraciji Cantinho de Madalena kjer so nam postregli z morskimi dobrotami ....

 




4. dan : Pico do Arieiro, Ribeiro Frio, Santana, Porto de la Cruz, Machico

Pot nas je vodila po slikoviti poti na vzhod otoka. Najprej smo se zapeljali do Pico do Arieiro, ki nudi razglede, ki sodijo med najlepše na otoku.  Vrh je tretji najvišji in ga lahko dosežeš z avtomobilom, saj se cesta vije skoraj do vrha, ki ga zaseda ogromna radarska kupola...Od tu je možen pohod po slikoviti poti do še enega vrha Pico do Ruivo, vendar se tja nismo podali, ker pohod zahteva cel dan, mi pa smo imeli v planu še kar nekaj ogledov.

 



V nadaljevanju smo se ustavili v naravnem parku v kraju Ribeiro Frio in obiskali ribogojnico postrvi, vendar zaradi ogromne gneče turistov in vstopnine sploh nismo vstopili v sicer majhen kompleks bazenčkov z gojenimi postrvmi. Raje smo se ustavili v majhnem zaselku nekaj kilometrov dalje in se odžejali ter prvič pokusili tipično otoško pijačo "poncha", ki jo pripravijo iz ruma, pomarančnega in limoninega soka ter medu.

 


Pot smo nadaljevali do mesteca Santana, ki je znano po tipičnih kočah, ki so bile včasih posejane po otoku. Tam smo si ogledali tudi tematski park in nato nadaljevali pot proti mestecu Porto de la Cruz, kjer smo si na hitro ogledali proizvodnjo ruma in razgibano obalo z ogromnim klifom, nato pa se še podprli v restavraciji na obali, ki jo v glavnem zasedajo surferji.

 






 






Izlet smo končali v obalni vasici Machico, ki premore tudi lepo plažo, vendar se zaradi močnega vetra spet nismo odločili za namakanje. Uživali pa smo v okusih točenega sladoleda, kakršnega že dolgo nisem poskusil, verjetno že tam od časov Bonboniere v Ljubljani v srednješolskih letih....

 




5. dan: Funchal botanical garden in festival cvetja, Santa Cruz

V času naših počitnic na otoku, je v glavnem mestu Funchal potekal festival cvetja. Tako smo si en dan rezervirali za ogled botaničnega vrta in dogajanja v mestu.

Madeira botanical garden je eden najlepših vrtov v regiji s čudovitim razgledom na mesto Funchal.

Nahaja se na eni izmed najbolj nenavadnih posesti v mestu, posestvu Bom Sucesso. Posestvo izvira iz leta 1881 in ga je ustvarila družina Reid kot svoj zasebni park. Danes je posest odprta za javnost. Vrt pokriva površino 80.000 m² in je dom fascinantne zbirke najrazličnejših rastlin. Poleg vseh teh zanimivosti ima Botanični vrt tudi Prirodoslovni muzej, tam pa je tudi žičnica, ki ga povezuje s hribom Monte.








 

Praznik cvetja je kulturna prireditev, povezana z lokalno tradicijo, bodisi z nastopi folklornih skupin ali z gradnjo čudovitih cvetličnih preprog, dogodek, poln številnih zabavnih dejavnosti, kot so glasbeni koncerti in estradne predstave in potekajo v maju.

V soboto zjutraj otroci na koncu povorke položijo rože na »Zid upanja« kot simbolni poziv k miru.

V nedeljo popoldne je središče Funchala napolnjeno z glasbo in barvami  pompozne Cvetlične parade.

Med sprehodom po mestu smo občudovali dekoracije in priprave na parado ter si ogledali tudi cvetlično razstavo v Cvetličnem paviljonu in tržnico cvetličnih in regionalnih izdelkov – na ​ Avenida Arriaga.

Na parado zaradi pričakovane gneče in potem otežene poti iz mesta nismo čakali, zato smo si zvečer ogledali posnetek dogodka na You tube.

 












Ker nam je ostalo še nekaj časa, smo se zapeljali do letališča in opazovali vzlete in pristanke letal. Bočnega vetra ni bilo, tako da vznemirljivih pristankov nismo videli. Občudovanja vredna pa je sama konstrukcija letališke steze, saj je približno ena tretjina zaradi pomanjkanja prostora leži na visokih betonskih stebrih, pod katerimi se vije obalna povezovalna cesta.

 



Ob vračanju smo zavili še v vasico Santa Cruz, ki je bila pravo odkritje. Prijetna vasica, stisnjena pod hrib poleg letališča, je bila lepo okrašena s cvetjem in z veseljem smo se usedli v bifejček poleg obale ter uživali v pogledu na romantično vasico in lepo urejeno obalo..

 








6. dan: Ponta de Sao Lourenco

Ta dan smo si rezervirali za pohod do Ponta de Sao Lourenco, to je najjužnejši rt otoka.

Pohodniška pot, dolga ca 3.5 km se vije po robovih pečin s prečudovitimi razgledi na klife in ostre doline med vzpenjajočimi vršaci. Na koncu poti pa te čaka krasen pogled na izginjajoči rt v morju in majhen otok s svetilnikom v ozadju.









 Vračali smo se čez mestece Canico in si na koncu privoščili kosilo v vasici Santa Cruz.

 





7.dan: vračanje in Lizbona

Po check outu iz apartmaja, ko smo ključ odvrgli v poštni nabiralnik in se odpeljali s transfer kombijem do letališča, smo se v zgodnjem jutru vkrcali na letalo proti Lizboni in tam čez slabi dve uri tudi pristali. Ker smo imeli do povezovalnega leta do Benetk še pet ur časa, smo se z metrojem odpeljali v mesto in tam najeli električni Tuc Tuc. Voznik nas je debelo uro vozil po mestu in rakazoval ter razlagal glavne znamenitosti. Seveda je mesto vredno bolj poglobljenega ogleda, vendar smo razpoložljivi čas med leti dobro izkoristili in uživali, namesto da bi čakali v natrpanih letaliških čakalnicah.

 











Povzetek:

Madeira je otok vreden obiska. Kopanja in lepih plaž nismo pričakovali in doživeli, ker otok nudi povsem druge užitke: sproščujoče pohode, krasne razglede in veliko rož, tudi povsem drugačnih kot pri nas. S klanci in predori prepredena cestna mreža nudi hitre povezave na vse strani otoka, res pa je, da se v brezpotja nismo podajali, ker smo imeli vseh 6 dni urnik polno zaseden s planiranimi ogledi.

Glede pohodov in ogledov si lahko vsak najde točke in poti, ki ustrezajo njegovi fizični kondiciji in pričakovanjem. Kar se tiče premikanja po otoku, je zdaleč najbolj primeren način najem avtomobila, saj si tako neodvisen od voznih redov in se premikaš po lastni želji in navdihu. Madeira nam bo ostala  v res lepem spominu.

 

Disclaimer:

Opozorilo: material predstavlja osebno videnje avtorja in informacijo o potovanju ter ne more služiti kot vodič, zato ne prevzemam nobene odgovornosti za pravilnost podatkov ali negativne posledice, ki bi nastale na osnovi uporabe zgornjih informacij. Uporaba podatkov iz tega dokumenta je dovoljena, vendar  le na lastno odgovornost uporabnika informacij!

 

Copyright:

Podatkov in slik iz tega dokumenta brez dovoljenja avtorja ni dovoljeno kopirati in objavljati  v drugih javno dostopnih aplikacijah ali objavah, niti v delih, niti v celoti!

 

 

Foto:   Milena in Frenk Žun

Avtor: Frenk Žun

 

 

 

 

 

POTOVANJE PO AMERIKI, MAJ 2024

  POTOVANJE PO AMERIKI, MAJ 2024 Za letošnje počitnice smo si s prijatelji Dolinški izbrali potovanje po Ameriki. Že dalj časa smo se   o te...